W poszukiwaniu jesieni

Nowa pora roku

Wczoraj zaczęła się kalendarzowa jesień. I jeśli wyjrzycie teraz za okno, na pewno zobaczycie jej oznaki. Temperatury ciągle bywają jeszcze letnie, ale kolorystyka krajobrazu zdecydowanie się zmienia, a i słońce jakby inaczej świeci.

Bardzo lubię tą wczesną, złotą jesień, kiedy dni są jeszcze dość długie, a świat mieni się w czerwieniach, żółciach i brązach. Też to zauważacie? Nie? To zapraszam na spotkanie z jesienią.

Kolory jesieni

Weź dzieciaki, partnera/partnerkę, przyjaciół, rodziców i ruszcie w poszukiwaniu najbardziej kolorowej pory roku. Wcale nie musicie wybierać się daleko. Wystarczy pójść do najbliższego parku, a jeśli macie możliwość, to oczywiście polecam wycieczkę do lasu. Rozejrzyjcie się dookoła. Już wielobarwne liście spadają z drzew. Zbierzcie z nich duży bukiet, by zaprosić jesień do Waszych domów. Takie bukiety są świtną dekoracją wnętrza. Nadją mu ciepłych barw i przyjaznej atmosfery.

To co ja uwielbiam robić na jesiennych spacerach, to kopać leżące na ziemi liście. Najlepiej jak jest ich bardzo dużo i przy każdym moim kroku unosi się cała ich chmura do góry. Spróbujcie. Poczujecie się jakbyście cofnęli się w czasie. A jeśli poszliście na spacer z dzieciakami, to zapewniam, że dla nich to też będzie wielka frajda.

Energia jesieni

chestnut-911646_1280Kasztany. Kasztany mają w sobie coś przyciągającego, pięknego i energetycznego. Kocham je od dziecka. Pamiętam jak z moim Tatą chodziliśmy zbierać kasztany na Powązki. Kasztanowców jest tam cała masa i na ziemi są niemalże dywany z ich owoców. Wygląda to przepięknie, a kasztany kuszą swoją brązową, błyszczącą skórką. W Waszym miejscu zamieszkania na pewno też są miejsca, w których można znaleźć tak dużo kasztanów. Bardzo polecam zaraz po zebraniu liści, wybrać się na kolejne zbiory. Mają one niepowtarzalny urok. Pamiętajcie, aby włożyć jednego kasztana do torebki czy kieszeni, by przynosił Wam szczęście 🙂 Nazbierajcie ich jak najwięcej, by potem zrobić z nich domowy użytek. A jaki, to zaraz powiem.

Oczywiście od razu na myśl przychodzą także żołędzie, które są nieodłącznym elementem i znakiem jesieni. Pamiętam, że za dzieciaka zawsze szukałam tych z kapelusikami, bo można z nich zrobić głowę ludzika i wyglądają ładniej. Jeśli spotkacie po drodze żołędzie, to też weźcie kilka. Przydadzą się do dekoracji domu.

Pokarm jesieni

Jesień to także ta pora roku, która daje nam bardzo dużo różnych plonów. Zaczynając od grzybów, o których ostatnio mówiłam, przez śliwki, jabłka, na dzikich owocach kończąc. W czasie Waszego spotkania z jesienią możecie nazrywać czarnego bzu, jarzębiny czy czeremchy amerykańskiej. Z wszystkich tych owoców można zrobić wspaniałe przetwory. Jeśli chcecie się czegoś o tym dowiedzieć zajrzyjcie tutaj .

Jesień w domu

Nazbieraliście różnych różności i co z tym teraz zrobić?

Z liści można ułożyć bukiet i włożyć do szerokiego, niskiego naczynia. Ozdobi stół, komodę, wniesie do domu dużo ciepła i koloru. A jeśli macie dzieci, to weźcie różne liście, białe kartki i kredki. Liście połóżcie na stole, na nie kartki i zacznijcie rysować po kratce. Czyż nie piękne liście namalowaliście? Możecie tak stworzyć kolejny bukiet.

Kasztany polecam przesypać do pudełka (na przykład po butach) i włożyć pod łóżko. Podobno mają w sobie dobrą energię i uspokajają. Całe dzieciństwo spałam “na kasztanach”. Z pozostałych kasztanów i z żołędzi możecie zrobić różne ozdoby domowe. Można je przesypać do szklanego naczynia i ustawić na półce, można też zrobić kasztanowy wianek . A z dzieciakami oczywiście zwierzątka i ludziki łącząc kasztany i żołędzie wykałaczkami i plasteliną.

Jesienne ciekawostki

Dlaczego liście zmieniają barwę?

Zielony barwnik liści powstaje w wyniku działania promieni słonecznych. Gdy zbliża się zima I słońce świeci krócej, powstaje go dużo mniej. Wówczas główną rolę w tworzeniu barwy liście zaczynają odgrywać inne barwniki, np. Żółte lub pomarańczowe. Dlaczego drzewa zrzucają liście?

Drzewa zrzucają liście, aby nie tracić przez nie wody w czasie zimy. Sygnałem do zrzucenia liści jest dla drzew długość dnia. Gdy jesienią dni stają się krótsze, między liściem a gałązką drzewa tworzy się przegroda, która sprawia, że do liścia przestaje dopływać woda. Liść usycha i przy podmuchu wiatru odpada od gałęzi.

 

Dlaczego ptaki odlatują do ciepłych krajów?

Główną przyczyną ptasich odlotów jest brak możliwości zdobycia pokarmu. Owady czy pająki, którymi żywi się wiele ptaków, na czas zimy ukrywają się w swoje kryjówki. Brakuje nasion i owoców. Dlatego tak ważne jest dokarmienie tych ptaków, które zostają w Polsce.

Skąd ptaki wiedzą, że już czas odlatywać?

Na decyzję o terminie odlotu ptaków wpływa brak możliwości zdobywania pokarmu i niska temperatura powietrza. Jednak największą rolę odgrywa najprawdopodobniej długość dnia. Im bliżej zimy, tym dni stają się krótsze. Zmiany te ptaki odczytują podobnie, jak my kalendarz. (źródło)

P.S. Zgodnie z tradycją – jesień na wesoło.